26 січня – всесвітній день екологічної освіти
Відзначення цього дня бере свій початок з 1972 року, з Декларації Конференції Організації Об’єднаних Націй з проблем навколишнього середовища.
Екологічна освіта в області та й загалом в Україні відіграє дуже важливу роль, адже запорукою чистого довкілля є освіченість людини в цьому напрямку, а також правильне ставлення до природи, збереження її благ. Лише відповідальне споживання та раціональне використання природних ресурсів може гарантувати нам чисте і здорове майбутнє.
Для забезпечення екологічної освіти і виховання в області створена система в якій діють 1 заклад позашкільної освіти еколого-натуралістичного спрямування, 16 еколого-натуралістичних відділень на базі закладів позашкільної освіти, 281 еколого-натуралістичний гурток при закладах освіти області, 315 екологічних стежок, 135 колективів екологічної просвіти, 31 шкільне лісництво.
В області налічується 15 гуртків зоолого-тваринницького напряму, в яких займається 287 вихованців. Це гуртки таких профілів: юні зоологи, юні орнітологи, юні акваріумісти, юні кінологи, любителі домашніх тварин та інші. При закладах загальної середньої та позашкільної освіти області діє 200 куточків живої природи.
У 2022 році 31 шкільне лісництво та 22 гуртки юних лісівників Житомирщини активно працювали з метою примноження, відтворення та збереження лісових ресурсів. Школярі області доглядають понад 8 тис. га лісу закріпленого за шкільними лісництвами. Члени шкільних лісництв опановують ази лісівничої справи, вчаться застосовувати набуті знання на практиці, ефективно співпрацюють з лісовими господарствами Житомирщини. На закріплених територіях вони доглядають за 215 мурашниками, підгодовують тварин взимку, виготовили та розвішали 2705 тисяч штучних гніздівель для птахів. В області було створено 35 нових шкільних сади.
Всього у 2022 році діяло у закладах загальної середньої освіти області 118 та у закладах позашкільної освіти 197 екологічних стежок, до роботи в яких залучено 2787 учнів та вихованців. За останній рік створено у ЗЗСО – 41 та у ЗПО – 5 екологічних стежок, що дало змогу додатково охопити цією діяльністю 820 здобувачів освіти. В умовах екологічної кризи особливо актуальним є формування екологічної свідомості та екологічної культури у дітей. Екологічна стежка дає можливість забезпечити значний освітньо-виховний вплив на дитину: від розвитку розумових здібностей до морально-естетичного виховання, від формування навичок трудової діяльності до розвитку естетичних смаків.
З метою поліпшення стану довкілля, озеленення та благоустрою населених пунктів, прилеглих до них територій, очищення джерел, збереження природо-заповідного фонду, зокрема, створення нових зелених зон, парків, скверів, висаджування саджанців дерев і кущів, школярами області в 2022 році створено понад 200 га нових лісових насаджень, упорядковано понад 400 га територій парків, скверів, алей; створено понад 30 нових парків загальною площею близько 4 га.
Проведено обласний дитячий «Екофорум», переможці нагороджені.
Під час проведення традиційного місячника з озеленення і благоустрою до Дня довкілля ліквідовано та упорядковано понад 300 стихійних сміттєзвалищ, очищено від сміття 100 км берегів річок, озер та ставків, розчищено та впорядковано 221 джерело, проведено понад 1000 заходів з еколого-просвітницької діяльності. У місячнику озеленення і благоустрою взяли участь понад 30 тисяч школярів.
З метою підтримки та заохочення здобувачів освіти працювали тематичні обласні екохаби з всеукраїнською участю, учасниками яких було 645 дітей та молоді.
Таким чином, в результаті проведеної роботи в нашій області створене необхідне освітнє середовище для всебічного розвитку учнівської молоді у сфері еколого-натуралістичної освіти. Усвідомлюючи роль та значення екологічної освіти і виховання учнівської молоді в сучасних умовах, педагогічні колективи шкіл Житомирщини докладають посильних зусиль в справу організації та здійснення екологічної освіти і виховання школярів.